Mateusz Piórkowski

Duczymińska kronika internetowa…

„Razem odbudujemy nagrobek Bohaterów”

14 listopada 2020

Z wielką radością mogę to ogłosić. Udało się! Zakończyliśmy renowację mogiły Bohaterów – „Razem odbudujemy nagrobek Bohaterów”.

Po wielu miesiącach przygotowań mogliśmy przejść do głównych prac. Na ten cel zebraliśmy 11 065,35 zł! Nie było łatwo zdobyć taką sumę, ale się udało. Przeprowadzaliśmy zbiórki w kościele, wysyłałem pisma do różnych przedsiębiorców z terenu parafii Duczymin, wzięliśmy udział w konkursie dla stowarzyszeń organizowanym przez Urząd Miasta i Gminy, ogłosiliśmy zbiórkę internetową, pozyskaliśmy sponsorów – a wszystko po to, aby odbudować mogiłę naszych Bohaterów, którzy spoczywają na cmentarzu w Duczyminie.

Wykonane prace:

– rozbiórka starych fundamentów,

– rozbiórka zniszczonej mogiły,

– wylanie płyty betonowej pod nowy pomnik,

– ustawienie nowej, marmurowej podstawy oraz płyty,

– wykonanie obrzeży z krawężników,

– wykonanie nasadzeń,

– wysypanie grysu dekoracyjnego

Pozostało:

– wykonanie tablicy informacyjnej o wykonanym projekcie,

– zakup i montaż masztu.

W początkowych zamierzeniach stary pomnik miał zostać wykorzystany jako podłoże do nowej płyty, ale podczas prac okazało się, że trzeba wykonać mocniejszą „wylewkę”. Kształt nowej mogiły oraz napis na płycie głównej zachował oryginalny wzór. Napisy były już mocno wytarte, ciężko było je odczytać ale. . . wspólnymi siłami się udało 🙂.

Przyszedł czas na najcięższą robotę – podziękowania dla darczyńców. Ciężko będzie każdemu podziękować, bo duża część zbiórki była „anonimowa” dlatego składam ogromne DZIĘKUJĘ ❤❤❤❤ Imienne wyróżnienia mogę jednak przekazać dla :

#SołectwoDuczymin

#StowarzyszenieDuczyminRazemMożemyWięcej

#PublicznaSzkołaPodstawowawDuczyminie

#SołectwoDzierzęgaNadbory

#KGWPrzysowy

#MichałWiśnicki

#LimesBankSpółdzielczy

#ParafiaDuczymin

Projekt zostaw współfinansowany ze środków pochodzących z #UrzęduMiastaiGminyChorzele. Otrzymaliśmy na ten cel 5000 zł – za co serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że nie zmarnowaliśmy publicznych pieniędzy 🙂

Oddzielne podziękowania należą się dla #TowarzystwoPrzyjaciółChorzel. Cała zbiórka odbywała się na koncie TPCh. Nasze stowarzyszenie nie ma takich uprawnień (jeszcze 😃).

Był to mój największy projekt, ale mam nadzieję że nie ostatni. Wymagało to dużo prac logistycznych, które trwały kilka miesięcy – ale było warto. Uważam, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty. A Wy jak uważacie? 🙂 Poniżej kilka zdjęć (również poprzedniej wersji – tak dla porównania).