Mateusz Piórkowski

Duczymińska kronika internetowa…

#MniejPlastiku

10 marca 2022

Mniej plastiku zużywamy – o swoją planetę dbamy !W listopadzie 2021 roku uczniowie klasy IV Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie przystąpili do akcji #MniejPlastiku. Celem akcji jest upowszechnienie wśród uczniów idei segregowania śmieci i ukazywania zalet prawidłowej gospodarki odpadami .Głównym założeniem było przeprowadzenie cyklu pogadanek na temat korzyści, jakie płyną z ograniczenia używania plastiku na co dzień. Podczas trwania akcji zorganizowano również konkursy zachęcające dzieci do dbania o środowisko, m. in.:

1. Plastyczne pod hasłami „Planeta moich marzeń”, „Ziemia bez prawidłowej gospodarki odpadami”

2. Polonistyczne pod hasłami „Zasady selektywnej zbiórki odpadów”, „Najlepsza rymowanka ekologiczna” – zmotywowanie innych klas do wzięcia udziału w projekcie.

Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali butelki filtrujące, żeby w praktyce przekonać się i porównać, ile plastiku można zaoszczędzić, którego i tak bardzo dużo jest w naszych odpadach. Pod koniec poznałem efekty pracy uczniów. Podczas spotkania miałem okazję pogratulować wszystkim uczestnikom pięknych prac oraz wręczyłem Listy Gratulacyjne, które przygotowaliśmy z Michał Wiśnicki – współtwórcą Funduszu „Dietka Radnego”. Dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie w całej akcji! Zakup butelek został sfinansowany z diet, które otrzymujemy za pełnione funkcje w Radzie Miejskiej w Chorzelach.

Poniżej przedstawiam rymowanki napisane przez uczniów:

Chętnie dziś o Ziemię dbamy, zawsze śmieci też zbieramy. Segregacja – ważna sprawa, zawsze tak powtarza mama. Każde dziecko o tym wie, że papieru ze szkłem nie miesza się! Zielony pojemniczek – na szklany słoiczek, niebieski pojemniczek – na stary papiereczek, żółty pojemniczek – na pusty plasticzek. Wystarczy tak mało, by chronić naszą Ziemię całą!

Szymon Rykowski, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie.

Świat wolny od śmieci, świat wolny od wad. Każdy chce żyć i zdrowym być. Dbajmy o środowisko nasze, a będziemy zdrowi zawsze. Choroby zwolnią kroku i będziemy szczęśliwi każdego roku.

Jakub Mateusz Kłodowski, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie.

W moim domu stoją kosze cztery: żółty, niebieski, zielony, brązowy. Do każdego wkładam coś innego: do żółtego – plastik, do niebieskiego – papier, do zielonego – szkło, a do brązowego – odpady bio.

Anna Nachtygal, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie.

Kochane dzieci, segregujmy śmieci! Segregacja to podstawa, by na świecie panowała równowaga. Plastik, papier no i szkło, segregacja to jest to!

Paulina Kalinowska, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie

Czyste powietrze, gleba i woda, to naszej planety piękna uroda. Dbajmy codziennie o przyrodę, oszczędzając w domu wodę. Dbajmy o lasy młode i stare, aby powietrze dawały nam stale. Nie wyrzucajcie śmieci na trawę, bo to nam psuje zabawę.

Michał Woźniak, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie

Nie marnuj wody pitnej, bo jest jej bardzo mało. Jak ją zmarnujesz, to nie będziesz miał co pić na starość. Nie wytwarzaj tyle odpadów, które trafiają do morza, by biedne zwierzęta mogły dożyć 100 lat.

Aleksandra Asztemborska, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie

Ekologia, co to jest? To rozwiązanie wprost the best. Lecz czy ktoś do tego stosować się chce? Oczywiście, że nie! Dla Ziemi to fajne jest nie za bardzo. Dlaczego? Bo recyklingiem gardzą. A czy zmienić to chcą? NIE!!!Węglem palą wciąż! Czarny dym z kominów powiewa. A Ziemia znów srogo się gniewa.

Samuel Wieczorek, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie

Kiedy zbierasz śmieci, widzisz uśmiech dzieci. W Duczyminie mamy czysto, bo dbamy o środowisko. Dbamy o przyrodę, żeby mieć czyste powietrze i wodę. Kiedy konkurs wygraliśmy, butelki filtrujące otrzymaliśmy. Żeby wygrać nic trudnego, napisz projekt i wyślij do radnego.

Jakub Łada, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie

Pamiętajmy Panie i Panowie trzeba troszczyć się o ekologię! Bo gdy nie dbamy i śmieci nie zbieramy to wtedy cały świat zaśmiecamy. Na całej planecie dużo śmiecimy. Niedługo sami się w śmieciach utopimy. Dbajmy więc o powietrze, zbierajmy śmieci, aby były zdrowsze nasze dzieci. Wtedy życie nam upłynie jak w ekologicznej krainie.

Tomasz Pysznik, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie

Żółte kosze – plastik noszę. Zielone kosze – szkło noszę. Niebieskie kosze – papier noszę. Brązowe kosze – bio odpady noszę. Czarne kosze – zmieszane noszę. A to wszystko segregacja! Środowisko czyste już, a bez tego ani rusz. Czysta planetę mamy, bo w zgodzie żyjemy: pomagamy i sprzątamy. Człowieku duży czy mały, aby ten świat był wspaniały, segreguj śmieci i sprzątaj, pielęgnuj rośliny, o zwierzęta dbaj. Za udział w akcji dziękuję Ci szczerze. W imieniu natury medal Ci powierzę.

Maja Zielich, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie

Kiedy będziesz dbał o wodę, będziesz bracie miał przyrodę! Piękną, czystą i wspaniałą, zdrową, bujną, doskonałą. Nie zaśmiecaj również lasów, bo nie spędzisz w nich tam wczasów. Drogi bracie, pomyśl głową -dbaj o Ziemię i żyj zdrowo!

Maciej Kołakowski, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie

Koleżanki i koledzy! Jasna to sprawa – cztery kosze to podstawa! Żółty kosz jak słońce gorące -tam plastiki i tworzywa sztuczne wrzucajcie. Zielony z wiosną radosną się kojarzy -do niego szkła przeróżne składamy, nadadzą się jeszcze raz i ocalą las. Niebieski kosz jak niebo w piękny dzień -o papierze powinien przypominać Wam. Brązowy z ziemią się kojarzy -to BIO zasada. Do niego obierki wrzucamy, skorupki po jajkach są również widziane mile. Całość stworzy kompost dla ziemi najlepszy nawóz.

Patrycja Stryjewska, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie

Posegreguj swe odpady, bo przyroda nie da rady. Czy butelka, czy papierek każdy ma swój kontenerek .Gdy odpadów masz bez liku, umieść szybko je w śmietniku. Posegreguj je dokładnie, niechaj nic Ci nie wypadnie.

Lena Kołakowska, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie

Na czystej planecie żyjemy, bo wszystkie śmieci segregujemy. O segregacji każde dziecko pamięta, zawsze troszczy się o Ziemię, nie tylko od święta.

Maja Skiba, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie

Kochaj swą Ziemię ojczystą, troszcz się o to, by zawsze była czystą. Szanuj lasy, pielęgnuj zieleń, dbaj o zwierzęta, by ich było wiele. Oszczędzaj wodę, ograniczaj ścieki, by przez Polskę płynęły czyste rzeki. Bądź EKO, chroń przyrodę, wtedy podkreślisz Ziemi urodę.

Krzysztof Roman, kl. IV Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie